Here Are The Initial Matchups For IEM Fall 2021

Here Are The Initial Matchups For IEM Fall
Image via EGamersWorld

The first set of Oceanic matches will take place on Wednesday.

The preliminary matchups for the upcoming Regional Major Ranking (RMR) events, which will take place between September 29 and October 10, have been announced by ESL.

The events in Europe, North America, and the CIS will begin with a round-robin group stage prior to actually moving to a single-elimination bracket. The Asian, Oceanic, and South American teams, on the other hand, will only have to compete in a double-elimination bracket.

The IEM Fall North America and Asia activities will begin on October 5, while the other events will begin on September 29.

The final cycle of RMR events will begin with the Oceanic teams, while the CIS, European, and South American regions will play their first round of matches later in the day. IEM Fall will also have teams play two matches on the first day of the CIS competitions.

The following are the IEM Fall’s first matchups:

Oceania

Wednesday, September 29
15:15  – Australia Renegades vs Australia VERTEX
15:15  – Australia ORDER vs Australia LookingForOrg

Europe

Wednesday, September 29
01:00  – Germany BIG vs Europe mousesports
01:00  – Europe FunPlus Phoenix vs Denmark Copenhagen Flames
01:00  – Europe G2 vs Sweden AURA

02:15  – Europe Complexity vs Czech Republic Sinners
02:15  – Denmark Astralis vs United Kingdom Endpoint
02:15  – Denmark Heroic vs Spain Movistar Riders

03:30  – Europe ENCE vs Sweden Dignitas
03:30  – Europe OG vs Germany Sprout
03:30  – France Vitality vs Europe MAD Lions

04:45  – Europe FaZe vs Sweden fnatic
04:45  – Sweden NIP vs Bulgaria Fiend
04:45  – Bulgaria SKADE vs France DBL PONEY

CIS

Wednesday, September 29
19:15  – Belarus Nemiga vs Russia Spirit
19:15  – Russia Natus Vincere vs Russia AVE
19:15  – Russia Entropiq vs Ukraine Akuma

20:30  – CIS Virtus.pro vs Kazakhstan K23
20:30  – Russia forZe vs Kazakhstan Unique
20:30  – Russia Gambit vs Russia INDE IRAE

21:15  – Belarus Nemiga vs Russia Natus Vincere
21:15  – Russia Spirit vs Ukraine Akuma
21:15  – Russia AVE vs Russia Entropiq

23:00  – Russia Gambit vs Kazakhstan K23
23:00  – CIS Virtus.pro vs Kazakhstan Unique
23:00  – Russia forZe vs Russia INDE IRAE

South America

Wednesday, September 29*
06:45  – Brazil Sharks vs Brazil MIBR
06:45  – Brazil Bravos vs Brazil Imperial

*In Central European and Eastern time zones the South American matches will be played on Thursday morning

The following matches will be played in the opening matches of the North American and Asian tournaments, which begin on October 5:

Asia

Tuesday, October 5
19:00  – Asia NKT vs China ViCi

Wednesday, October 6
19:00  – China TYLOO vs. Mongolia Checkmate

North America

Tuesday, October 5
03:00  – United States Liquid vs United States Bad News Bears
03:00  – Brazil paiN vs North America Extra Salt

04:15  – Brazil GODSENT vs Brazil FURIA
04:15  – United States Triumph vs Brazil TeamOne

05:30  – North America Extra Salt vs United States Bad News Bears
05:30  – Oceania EXTREMUM vs South Africa ATK

06:45  – North America Evil Geniuses vs Brazil 00Nation
06:45  – Brazil FURIA vs United States Triumph

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on print

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Amazon Associate Disclaimer

As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.

© 2020 eSport Metro All rights reserved.